Diminuați și răniți, Raptors sunt încă în viață!

Înapoi la zid, Raptors și-au lăsat instinctul de supraviețuire să vorbească. Încep piciorul de întâlnire la podea și continuă în atac (12/21 la șuturi, 3/6 din 3 puncte) în primul sfert. Dar cei de la 76ers, cu Joel Embiid plecând puternic (10 puncte), nu sunt nici ei lăsați deoparte și sunt în retrovizoarele adversarilor după primele 12 minute (29-27).

Restul primei reprize este mult mai puțin glorios pentru Philly: 14 puncte în al doilea sfert și se aud primele fluiere ale publicului Wells Fargo Center. Pe bună dreptate, pentru că trupa lui Doc Rivers nu arată dorința și motivația unei echipe care se poate califica potențial în turul doi al play-off-ului la finalul acestui meci.

Dimpotrivă, Raptors își continuă meciul impecabil, cu o apărare agresivă, și un atac care își face treaba fără a fi excepțional (25 de puncte la 10/22 în sfertul doi), sub imboldul unui foarte bun Scottie Barnes (12 puncte, 3 recuperări, 2 furturi). La pauză, Toronto este la +13 (54-41) și arată o încredere de nezdruncinat, ceea ce aproape sugerează că Raptors sunt echipa aflată într-o poziție puternică în această serie.

A doua jumătate, în general, este de același tip. În ciuda unui al treilea sfert interesant și a câtorva pasaje care ar putea prevesti o revigorare în ultimul act, 76ers pur și simplu nu sunt la nivel. Mai ales în atac (8/22 în al patrulea sfert), ca un James Harden care a fost doar o umbră a lui în acest Game 5 (15 puncte la 4/11, 5 mingi pierdute).

În ciuda absenței lui Fred VanVleet, Raptors și-au făcut treaba. Serioși în atac și uniți în apărare, ei nu au lăsat nicio șansă locuitorilor unui Centru Wells Fargo care se golește cu mult înaintea soneriei finale și își oferă o victorie importantă și foarte meritată (103-88). În prag în urmă cu câteva zile, Toronto a relansat complet seria și a pus o presiune enormă pe umerii jucătorilor celor de la 76ers, care trebuie să se întoarcă acum în Canada pentru a juca un Game 6 de înaltă tensiune.

CE TREBUIE SĂ ȚINEȚI minte

Sixers au străpuns racheta. La fel ca Joel Embiid, care s-a luptat în apărare împotriva impulsurilor necontenite ale jucătorilor Raptors, Sixers nu au reușit să-și protejeze racheta. Ei au acordat un total de 56 de puncte în vopsea, mai mult de jumătate din punctele totale ale Torontoului în întreg jocul. Neîndemânatici în spatele arcului (8/31), oamenii lui Nick Nurse au găsit soluția apropiindu-se de cerc.

Declinul infracțiunii Sixers. În această serie, atacul lui 76ers pierde eficiență joc după meci. Pentru că după ce a plantat 131 de puncte în Game 1, totalul a scăzut la 112, 104, 102 apoi 88 în acest Game 5. O observație îngrijorătoare, ca să nu spun deosebit de alarmantă, în timp ce Raptors sunt în proces de a-și reduce întârzierea în această serie. …

TOPS/FLOPS

The Raptors Major Five. Titularii au marcat 74 din cele 103 de puncte ale Raptors, cu o mențiune specială pentru Pascal Siakam, care în continuitatea foarte bunului său Joc 4, a strălucit din nou. În absența lui Fred VanVleet, puternicul lateral camerunez este hub-ul în atac: înregistrează 23 de puncte (10/17), 10 recuperări și 7 pase decisive. Gary Trent Jr. și OG Anunoby contribuie cu 16 puncte fiecare, în timp ce Scottie Barnes semnează un joc complet cu 12 puncte, 8 recuperări, 4 pase decisive și 3 furări.

Prețios Achiuwa. Venind de pe bancă, fostul jucător de la Heat a fost factorul X în acest meci, care a fost foarte puțin orientat spre atac. Cu 17 puncte, 7 recuperări și 3 blocaje, a strălucit pe ambele părți ale terenului, nesfiind, în atac, să meargă pe Joel Embiid în rachetă, camerunezul celor de la 76ers fiind bătut de probleme de fault în timpul întâlnirii.

⛔️ Banca celor de la 76ers. Ar fi nedrept să arătăm cu degetul doar înlocuitorii din această scufundare colectivă, dar greu de ignorat ineficiența acestora. Pentru că banca celor de la 76ers a înscris doar 11 puncte, 4/15 la șuturi… Imposibil să câștigi un joc de playoff în acest context, mai ales când titularii sunt cu greu mai eficienți. De la cei cinci majori până la înlocuitori, trecând pe lângă Doc Rivers și alegerile sale, cei de la 76ers trebuie să iasă imperativ din letargia în atac. Pentru că Raptors îi așteaptă cu fermitate la Game 6.