The Heat îi plesnește pe Hawks și se apropie de runda a doua

Încrezători după victoria din Game 3, Hawks, întăriți de revenirea lui Clint Capela în cinci majore, urmăresc o a doua victorie consecutivă acasă, pentru a egala și a relua complet această serie.

Deloc surprinzător, acești Hawks, concentrați și serioși față de obiectivul lor, sunt cei care fac cel mai bun start. Impulsați de un De’Andre Hunter înfocat (11 puncte), oamenii lui Nate McMillan au semnat un prim sfert convingător. Vis-a-vis, Heat-ul se chinuie (8/25 la lovituri)… dar cu un punct mic în urmă la finalul primului sfert (26-25).

Apoi impuls se schimba foarte repede in al doilea trimestru. Pentru că după un start mare care le permite să facă un prim break la +8 (37-29), Hawks se strica brusc în atac. În fața apărării Miami care crește în intensitate, nu mai intră șuturi. Atlanta a înscris doar 15 puncte în acest sfert, în timp ce Heat, în schimb, a găsit soluții și a lipit un 26-4 apărării locale pentru a încheia. prima perioada! Totuși, în formă proastă la începutul meciului, Heat a fost în sfârșit cu mult înainte la pauză (56-41).

Uimiți de acest cartonaș Heat înainte de pauză, Hawks sunt „neprezentați” după reluare. Complet dezamăgiți în apărare, previzibili și lipsiți de creativitate în atac, locuitorii unei State Farm Arena luați de mirare de ceea ce văd nu mai au lumină la toate etajele. Decalajul se umflă grav în ultimul act, până la +26, iar cântecele „Let’s Go Heat” coboară chiar de pe tribune.

După un joc ademenitor 3, care prefigura o a patra repriză fierbinte, Hawks au făcut un duș foarte rece. Plmuiți acasă, ei sunt acum înapoi la zid, în pragul eliminării înainte de a se întoarce la Miami pentru Game 5, posibil ultimul din sezonul lor.

CE TREBUIE SĂ ȚINEȚI minte

Un al doilea sfert fatal pentru Hawks. În ciuda unui început bun, Hawks au fost dezamăgiți în al doilea sfert. În acele 12 minute înainte de pauză, ei au marcat doar 15 puncte, 5/22 la șuturi, în timp ce Heat a călcat pe gaz și a urcat la un avans de 15 puncte. Rupți în urmă de acest al doilea sfert ratat în lățimi mari, Hawks nu și-au revenit și au ratat a doua repriză.

The Heat au găsit din nou soluția împotriva lui Trae Young. Ca și în meciul 1, Miami a stins Atlanta concentrându-și eforturile defensive asupra dirijorului său. Îmbrăcat de o apărare fizică, Trae Young semnează o performanță slabă, 9 puncte la 3/11, iar Hawks se scufundă, drept urmare. Foarte bine în Game 2 și 3, „Ice Trae” și-a rupt încă dinții pe apărarea de beton a Heat-ului.

TOPS/FLOPS

Jimmy Butler. În lipsa lui Kyle Lowry, extremul Heat și-a dublat eforturile și semnează o performanță XXL, satisfăcătoare în toate sectoarele: 36 de puncte (12/21), 10 recuperări, 4 pase decisive și 4 furturi. Nemulțumit de jocul anterior, deoarece Heat a irosit un avans de 16 puncte, „Jimmy Buckets” a dorit să nu lase absolut nicio șansă adversarilor săi în Jocul 4. Misiune, evident, îndeplinită cu mare succes.

De’Andre Hunter. Greu de trage pozitiv din seara Hawks, cu excepția clară a performanței tinerei extreme, care a plutit cu 24 de puncte, 9/13 la șuturi. Din păcate pentru el, colegii săi nu au fost la fel de inspirați.

Apărarea împotriva căldurii. După un prim sfert de încălzire, Miami a scos sârmă ghimpată începând din al doilea sfert, iar meciul s-a încheiat practic din acel moment: 41 de puncte primite în prima repriză (33% la lovituri pentru Hawks), 45 în a doua repriză (la 48%, dar numărând „timpul de gunoi”), Trae Young limitat la 9 puncte, doar un jucător peste cele 20 de puncte marcate. Pe scurt, Heat a făcut ceea ce Heat fac cel mai bine, și-a sufocat adversarii în apărare.

⛔️ Lipsa de luciditate a Hawks. Departe de contul în atac, Atlanta și-a complicat viața pierzând 15 baloane, transformate în 25 de puncte de Heat. Singur, Trae Young are 5 din 15 pierderi de mingi… Imposibil ca Hawks, în aceste condiții, să existe împotriva Heat-ului care pedepsește fiecare eroare.